niedziela, 24 lipca 2016

Książę Mustafa – życie i przyczyny śmierci.


Jak potoczyłyby się losy dynastii Osmanów, gdyby to książę Mustafa zasiadł na tronie?
Dlaczego tak się nie stało?

 

Młodość.

Książe Mustafa urodził się w 1515r w Manisie. Był synem księcia Sulejmana (późniejszego władcy), oraz jego żony Mahidevran. Mustafa nie był jedynym dzieckiem Sułtanki Mahidevran tak jak jest to przedstawione w serialu „Wspaniałe Stulecie”, miał on jeszcze co najmniej jednego brata, oraz siostrę.
W 1520r po śmierci swego dziadka Selima I Groźnego i objęciu panowania przez ojca Sulejmana, Mustafa wraz z rodziną przenosi się do pałacu w Stambule.
Niedługo potem w wyniku ospy umierają dwaj starsi bracia Mustafy i tak oto w 1521r młody książe staje się jedynym pretendentem do tronu, ale i to nie trwało długo. Było to spowodowane „prezentem”, który sułtan Sulejman otrzymał od swojego przyjaciela Ibrahima-młoda Rusinka Aleksandra. Pojawienie się nowej kobiety w życiu Sułtana zaważyło na przyszłości Mustafy.
Aleksandra, czyli późniejsza Hurrem urodziła Sułtanowi  sześcioro dzieci:
-Mehmeda
-Mihrimah
-Abdullaha
-Selima
-Bajazyda
-Cihangira.

Według historyków mały Mustafa miał ogromne trudności w porozumieniu się z ojcem, co zapewne jeszcze utrudniała Hurrem. Sułtan podobno faworyzował syna Hurrem-Mehmeda i to jego widział w roli następcy tronu.



Prowincja Manisa

Książę Mustafa spędził 13 lat w pałacu w Stambule, po czym przejął we władanie prowincję Manisa, otrzymał także swój własny harem. W 1534r Mustafa wraz ze swym ojcem Sulejmanem i wielkim wezyrem Ibrahimem Paszą podbijają Bagdad, jest to również rok narodzin córki księcia Mustafy Nergisshah, a także śmierci jego babki Ayse Hafsy.
Mustafa bierze także udział w podpisaniu sojuszu osmańsko-francuskiego, oraz w odbiciu ziem Księstwa Polskiego z rąk Piotra Raresza.
Janczarzy, oraz lud kochali młodego księcia Mustafę, był on fundatorem licznych szkół, placów miejskich, oraz fontann.
W roku 1541 na Mustafę spada ogromny cios, dzięki licznym intrygom Hurrem zostaje on odsunięty od zarządzania prowincją Manisa, zaś jego miejsce zajmuje najstarszy syn Hurrem Mehmet.
Mustafa od tamtej chwili rządził prowincją Amasya.



Okrutny spisek.

Czy książę Mustafa byłby dobrym Sułtanem? Na to pytanie nikt nie może w pełni odpowiedzieć, na pewno był wiernym i oddanym wodzem, miał także świetne przygotowanie, jego rywale natomiast mieli to czego Mustafa nie posiadał, matkę - Hurrem.
Sułtanka Hurrem z całych swych sił walczyła o to aby to któryś z jej synów przejął tron po Sulejmanie Wspaniałym. Był rok 1553, szanse na tron mieli trzej synowie Hurrem: Selim, Bajazyd, oraz niedorozwinięty fizycznie Cihangir, a także syn sułtanki Mahidevran Mustafa.
Hurrem nie była jedyną osobą, która wspierała swych synów w walce o tron, miała ona też córkę Mihrimah, a ta z kolei męża Rustema. To właśnie z Rustemem Paszą sułtanka Hurrem uknuła spisek, który miał pozbawić życia księcia Mustafę.
W tamtych czasach sułtan Sulejman prowadził kampanię wojenną przeciw Safawidzkiej Persji, a jego wojsko przez jakiś czas stacjonowało w Eregli, wtedy to Rustem Pasza nakłonił księcia, aby wraz ze swym wojskiem przybył z pomocą. Mustafa przystał na tą propozycję.
Nie wiedział jednak, że w tym samym czasie Rustem Pasza fałszował jego listy pisane rzekomo do Perskiego szacha i świadczące o zawarciu przez nich sojuszu przeciw Sulejmanowi. Sułtan bojąc się o swoje życie rozkazał zabić syna.
Mustafa został zabity przez głucho-niemych katów poprzez uduszenie jedwabną cięciwą łuku.


Sulejman nakazał pochowanie Mustafy z państwowymi honorami w Stambule. Po tygodniowym wystawieniu zwłok w świątyni Hagia Sophia, Mustafa został pochowany w wielkim mauzoleum w Bursie, po latach spoczęła tam także sułtanka Mahidevran.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz